Piotr Banasik: Koncerty

Piotr Banasik

Piotr Banasik - fortepian
W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Roberta Marata a w roku 2006 uzyskał dyplom z wyróżnieniem katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Obecnie jest asystentem na swojej macierzystej uczelni. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich pianistów jak Vera Gornostaeva, Arie Vardi, Alexei Orlovetski, Dang Thai Son, Alexis Weissenberg oraz Krystian Zimerman.
Zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Jest medalistą 48. Międzynarodowego Konkursu im. Marii Canals w Barcelonie (2002). W tym samym roku otrzymał I nagrodę na Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku a także został laureatem 36. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W lutym 2003 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W październiku 2003 zdobył Gran Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym PARNASSOS w Monterrey w Meksyku. W lutym 2005 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie dla Kandydatów do 15. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, na którym, w październiku 2005, otrzymał szereg nagród pozaregulaminowych m. in. dla najlepszego uczestnika II etapu nie zakwalifikowanego do finału. W 2009 został wyróżniony oraz nagrody pozaregulaminowe dla najlepszego Polaka na 4. Międzynarodowym Konkursie im. Ferenca Liszta we Wrocławiu. Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców oraz wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.
Piotr Banasik występuje z recitalami i koncertami symfonicznymi w wielu krajach Europy, Brazylii, Kanadzie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich,  jak również w wielu polskich salach filharmonicznych i koncertowych. Jako solista współpracował m. in. z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Sinfoniettą Cracovią, Forchheimer Kammerorchester (Niemcy), Orkiestrą Symfoniczną Guanajuato (Meksyk), Orchestre National des Pays de La Loire (Francja), Paderewski Symphony Orchestra (USA), Orquestra Sinfonica do Parana (Brazylia) oraz Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego, z którą dokonał nagrania III Koncertu fortepianowego c-moll Ludwiga van Beethovena, dyrygując od fortepianu. W roku 2003 ten sam koncert nagrał, wraz z Polską Orkiestrą Radiową dla Polskiego Radia.
Piotr Banasik występował na wielu międzynarodowych festiwalach m. in. na 22. Septembre Musical de l'Orne we Francji (2004), 60. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach (2005), 24. Międzynarodowym Festiwalu "Chopin w barwach jesieni" (2005), Festiwalu Pianistycznym Alexisa Weissenberga w Szwajcarii (2007) oraz na 8. Muzycznym Festiwalu Al-Ain w Emiratach Arabskich (2008) oraz na festiwalu 29. Oficina de Musica de Curitiba w Brazylii (2011).

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)