Kwartet Śląski: Koncerty

Kwartet Śląski

Kwartet Śląski istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Zespół doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów takich kwartetów jak LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana czy Berg.
Obecny skład Kwartetu Śląskiego:
Szymon Krzeszowiec - skrzypce I
Arkadiusz Kubica - skrzypce II
Łukasz Syrnicki - altówka
Piotr Janosik - wiolonczela

Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 400 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali ponad 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana.
Zespół koncertował w większości krajów europejskich oraz USA, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hong Kongu i Korei Południowej. Występował w tak renomowanych salach koncertowych jak Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, De Singel w Antwerpii, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Salle Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Bellas Artes w Mexico City.
Oprócz występów estradowych, Kwartet Śląski z powodzeniem dokonuje nagrań. Nagrywa muzykę różnych epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia., najczęściej z muzyką współczesną. Dyskografia zespołu liczy obecnie blisko 40 albumów wydanych przez takie wytwórnie jak ECM, EMI Polska,Olympia, CD Accord czy Radio Katowice. Trzy z nich otrzymały nagrodę muzyczną ”Fryderyk” za najlepsze nagranie muzyki kameralnej.
Kwartet Śląski jest także laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Spośród najważniejszych należy wymienić Złoty Krzyż Zasługi (1999), Złoty Orfeusz za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień (2002), Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), odznaka "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008), Nagroda Radia Katowice im. S. Ligonia (2008).
Od 1993 r. odbywa się na Śląsku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście". Co roku w ramach tej imprezy odbywają się koncerty z udziałem zaproszonych instrumentalistów, wokalistów lub zespołów, które razem z Kwartetem Śląskim prezentują publiczności najciekawsze utwory kameralne.
Od 2005 roku mecenasem zespołu jest Samorząd Miasta Gliwice, zaś Gliwicki Teatr Muzyczny - partnerem wspólnych projektów.
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)