Edyta Piasecka: Koncerty

Edyta Piasecka

Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Już na 3-cim roku studiów zadebiutowała w Operze Krakowskiej partią Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie”   Mozarta pod dyr. K.Bumanna. Pięć lat później rolę tą prezentowała podczas tournee w Holandii w koprodukcji z Teatrem Wielkim z Budapesztu.
W 1997 roku rozpoczęła współpracę z Operą Dolnośląską we Wrocławiu, gdzie zadebiutowała w partii Rosiny w „Cyruliku sewilskim” G.Rossiniego oraz Frasquity w „Carmen” G.Bizeta.
W tym samym roku zajęła I miejsce na „Kursie Mistrzowskim dla Śpiewaków Operowych”, w Krakowie prof. Ryszarda Karczykowskiego, a w roku następnym otrzymała nagrodę specjalną dla najlepszego głosu żeńskiego, co zaowocowało udziałem w koncertach z cyklu „Promocja Polskich Talentów” w Austrii (koncerty w Eisenstadt i Baden).
Od 1999 roku była solistką Opery Krakowskiej, gdzie wykonywała następujące partie: Rozyny w „Cyruliku sewilskim”  G.Rossiniego,  Neddy  w  „Pajacach”  R.  Leoncavalla,  Hanny  w  „Strasznym  Dworze”  S. Moniuszki, Łucji w „Łucji z Lammermoor” G. Donizettiego, Coraliny w „Torreadorze” A. Adama, Violetty
w „Traviacie” G.Verdiego, Gildy w „Rigoletto” G.Verdiego, Zosi w „Halce” S.Moniuszki, Fiordiligi w „Cosi fan tutte” W.A.Mozarta, Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” W.A.Mozarta, Rozalindy „Zemsta nietoperza”R.Strauss.
W 2003 roku brawurowo zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Warszawie w roli Hrabiny di Folleville w polskiej prapremierze „Podróży do Remis” G. Rossiniego, pod dyr. A.Zeddy u boku Ewy Podleś.
Podczas festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie wzięła udział w widowisku „Carmina Burana” C.Orffa produkowanym przez P.Orskiego. Była wyróżniona zaproszeniem do koncertu „Last Night of the Proms In Cracow 2003” pod dyrekcją M.Fitzgeralda z NOSPR.
W  2004  roku  wystąpiła  ponownie  na  scenie  Teatru  Wielkiego  w  Warszawie  jako  Zofia  w  „Halce” Moniuszki,  w  reżyserii  M.Fołtyn.  Podczas  drugiej  edycji  krakowskiego  festiwalu  Sacrum  Profanum wystąpiła w „Requiem” Mozarta pod dyrekcją T.Bugaja. W 2004 roku była wytypowana do nagrody „PASZPORTY POLITYKI” w kategorii „Muzyka poważna”. W  2005  roku  wystąpiła  z  „Requiem”  Mozarta  w  Filharmonii  Krakowskiej,  tym  razem  pod  dyrekcją M.Zilma, a także w II Symfonii c-moll G.Mahlera pod dyrekcją V.Schmidta Gertenbacha. W lipcu 2005 miała zaszczyt uczestniczyć w „Internachionale Orgel Woche Musica Sacra” w Norymberdze, wykonując II Symfonię c-moll Mahlera pod dyrekcją T.Bugaja.
Rok  2005  przyniósł  również  udział  w  prestiżowym  „Festival  delle  Nazioni  w  Citta  di  Castello”  we Włoszech, a także zapoczątkował wieloletnią współpracę z Dyrektorem Bogusławem Kaczyńskim podczas Europejskego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. 2006 rok zaowocował nagraniem widowiska telewizyjnego pod dyr. M. Błaszczyka podczas Festiwalu im. J.Kiepury w Krynicy. W 2007 roku zadebiutowała na scenie Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją W.Pijarowskiego. W tym samym roku odbyła się premiera „Cyrulika sewislkiego” pod dyr.W. Crutchfielda w Teatrze Wielkim w Warszawie, w której zaspiewała partię Rozyny.  Rok 2007 to również rozpoczęcie współpracy z Filharmonią Śląską.
Ważnym wydarzeniem 2008 roku był debiut w Filharmonii Narodowej w Mszy As-dur F. Schuberta pod dyrekcją W. Wellera oraz wykonanie „Oratorium na Boże Narodzenie” J.S.Bacha w Filharmonii Śląskiej. Uwieńczeniem roku 2008 było otrzymanie nagrody im. A.Hiolskiego w kategorii debiut operowy.
W  2010  roku  zadebiutowała  na  scenie  Filharmonii  Jeleniogórskiej  pod  dyrekcją  M.J.Błaszczyka.  Z powodzeniem wystapiła w premierze „Czarodziejskiego fletu” Mozarta w partii Królowej Nocy w Operze Bałtyckiej   pod   dyrekcją   J.M.Florencio.   W   tym   też   roku   dokonała   nagrania   telewizyjnego   na
„Międzynarodowym Festiwalu” w Łańcucie, zadebiutowała na „Festiwalu Muzycznym Krystyny Jamroz” w Busku Zdroju oraz „Międzynarodowym Festiwalu” w Mielcu. W 2010 roku wystąpiła również w oratorium „Stabat Mater” pod dyr. K.Bumana w Filharmonii Bałtyckiej. Sukcesem roku 2010 jest debiut w „Normie” Belliniego,   gdzie   brawurowo   wykonała   partię   Normy  u   boku   Zorana   Todorovicha   pod   dyrekcją P.Przytockiego.
2011 rok to kolejne sukcesy artystki - debiut w wykonaniu „Requiem" G.Verdiego ze S.Toczyską pod dyr. K.Bumanna  na inaugurację Gdańskiego  Festiwalu  Muzycznego  w  Katedrze  Oliwskiej  oraz  udział  w inauguracji   sezonu   Orkiestry   Symfonicznej   w   Toruniu   w   dziele   W.Kilara   „Angelus"   pod   dyr. J.M.Błaszczyka.
Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. Bachakademie u prof. Anny Reynols, a także u A. Kaweckiej, Ch. Elsnera, A. Pears, R. Karczykowskiego.
Współpracowała z wiodącymi polskimi dyrygentami: A.Straszyńskim, T.Przybylskim, T.Kozłowskim, S.Wróblewskim, T.Bugajem,     A.Wicherkiem, E.Michnik, T.Zateyem, W.Michniewskim, S.Chrzanowskim, M.J.Błaszczykiem, W.Pijarowskim, Cz.Grabowskim, T.Tokarczykiem, P.Przytockim, P.Sułkowskim, P.Wajrakiem; a także międzynarodowymi A.Zeddą, M.Fitzgeraldem, M.Zilmem, R.Baderem, V.Schmidtem-Gertenbachem,     W.Crutchfieldem, W.Wellerem, N.Paszkowskim, J.M.Florencio, K.Bumannem, W.Bockmanem.
Współpracowała z wieloma operami polskimi i zagranicznymi: Teatrem Wielkim w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą w Krakowie, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Sląską we Wrocławiu, Teatrem Wielkim w Budapeszcie.
Koncertowała w filharmoniach: Filharmonia Krakowska, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Śląska w Katowicach, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Filharmonia Poznańska, Filharmonia w Zabrzu,  Filharmonia Bałtycka w Gdańsku,  Filharmonia w Zabrzu, Filharmonia Narodowa w Warszawie.
Uczestniczyła w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych m.in. „Sacrum Profanum” w Krakowie, „Internachionale Orgel Woche Musica Sacra” w Norymberdze, „Festival delle Nacioni” w Citta di Castello we Włoszech, „Festiwal im. Jana Kiepury” w Krynicy, „Festiwal Viva il canto” w  Cieszynie,  „Festiwal  Letni  Operowy”  w  Krakowie,  „Miedzynarodowy  Festiwal”  w  Mielcu, „Festiwal Muzyczny” w Łańcucie,   „Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz” w Busku
Zdroju.
Koncertowała w takich krajach jak Belgia, Holandia, Niemcy, USA, Dania, Kuwejt, Włochy.
Zapraszamy również na www.piasecka.pl
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)