Beata Bilińska: Koncerty

Beata Bilińska

Beata Bilińska urodziła się w Krakowie. Należy do czołówki polskich pianistów. Od wielu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Obecnie prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą oraz zasiada w jury konkursów pianistycznych.
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. W lutym 2013 roku otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni.
Beata Bilińska jest laureatką II Nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy w 1993 roku oraz finalistką 46. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Feruccio Busoniego w Bolzano (Włochy) w 1994 roku. W 2002 roku została laureatką I Nagrody oraz Nagrody Publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Rina Sala Gallo" w Monzy we Włoszech.
Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech.
W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali "Isaac Stern Auditorium" w Nowym Jorku. The New York Concert Review relacjonuje to wydarzenie: " (...) otwarte emocjonalnie i serdeczne podejście pani Beaty Bilińskiej dokonały niemalże wyczynu, jakiego nigdy bym się nie spodziewał: sprawienia tę rozwlekłą Sonatą (Rachmaninow - Sonata b-moll) autentycznej przyjemności ! (...) wyśmienity recital!...".
W swoim dorobku posiada 11 płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Fryderyka Chopina, Sergiusza Rachmaninowa,  koncerty fortepianowe L. van Beethovena, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne W. A. Mozarta, Francisa Poulenca i Aleksandra Tansmana, Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" Krzysztofa Pendereckiego oraz II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara.
Beata Bilińska była dwukrotnie nominowana do " Paszportu Polityki " oraz trzykrotnie do nagrody "Fryderyk". Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie "Pizzicato Supersonic Award" w Luxemburgu, "Joker Award" przyznawaną przez belgijskie "Les Crescendo", "Scherzo Award" w Madrycie i "Musica Award" w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008.
Zapraszamy również na www.bilinska.pl

Pliki do pobrania:

BeataBilinska_dossier.pdf
W pliku znajdziesz ofertę koncertową Beaty Bilińskiej. Beata Bilińska należy do czołówki polskich pianistów. Występuje z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Adiunkt Akademii Muzycznej w Katowicach. Nagrała 9 płyt kompaktowych, docenionych licznymi nagrodami fonograficznymi.
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)